Alergeny znajdujące się w powietrzu mogą być poważnym problemem dla alergików także w domu. Aby skutecznie z nimi walczyć, warto zainwestować w domowy oczyszczacz powietrza.

Za powstawanie alergii przede wszystkim odpowiedzialne są różnego rodzaju pyłki roślin, a także kurz i roztocza, zarodniki grzybów czy sierść zwierząt. W zależności od rodzaju alergii, stosuje się odpowiednie postępowanie – najczęściej rekomenduje się odizolowanie od czynnika alergizującego, a także stosowanie odpowiednich leków przeciwalergicznych minimalizujących nieprzyjemne objawy – katar, kichanie, łzawienie oczu.

Aktualnie do dyspozycji są również antyalergiczne oczyszczacze powietrza, które doskonale radzą sobie z odfiltrowywaniem z powietrza niebezpiecznych dla alergików cząsteczek.

Oczyszczacz powietrza – zadba o jakość powietrza w Twoim domu

Urządzenia takie jak antyalergiczne oczyszczacze powietrza pozwalają na szybką i skuteczną poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Kiedyś stosowane były głównie przemysłowo, teraz można kupić je również w wariancie do domowego użytku.

Nowoczesne oczyszczacze powietrza to urządzenia, które wyposażone są w wysokiej jakości filtry powietrza. Pozwalają one na usunięcie z niego mikroskopijnych cząsteczek, między innymi takich jak:

 • pyły PM2.5 oraz PM10 tworzące smog
 • dym papierosowy i inne dymy
 • nieprzyjemne zapachy
 • bakterie, wirusy, grzyby
 • kurz, roztocza i inne alergeny

Zatem antyalergiczne oczyszczacze powietrza mogą przynieść dużą ulgę alergikom, których objawy nasilają się przy przebywaniu w niekorzystnym dla nich powietrzu. Co więcej, pomogą również podczas okresu zimowego, gdy w powietrzu notuje się zwiększone ilości niebezpiecznych pyłów powodujących smog.

Jak wybrać dobry antyalergiczny oczyszczacz powietrza?

W sklepach dostępne są różne antyalergiczne oczyszczacze powietrza, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów.

Dobry oczyszczacz powinien posiadać filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), który potrafi skutecznie odfiltrowywać z powietrza różne cząsteczki. Filtry HEPA klasyfikowane są od H10 do H14 – im wyższy numer, tym większa efektywność filtracji.

Urządzenie dobieramy także do wielkości pomieszczenia – im większy pokój, tym oczyszczacz powinien być bardziej wydajny. Sprawdźmy również takie parametry jak:

 • dostępne tryby pracy
 • timer – możliwość ustawienia czasu pracy oczyszczacza
 • poziom emitowanego hałasu
 • pobór energii
 • dodatkowe funkcje – własny miernik zanieczyszczenia powietrza, jonizator, nawilżacz
 • opinie użytkowników na temat urządzenia

Warto pamiętać także o tym, że antyalergiczne oczyszczacze powietrza wymagają regularnej wymiany filtrów na nowe, dlatego zwróćmy również uwagę na zalecaną częstotliwość ich wymiany i ich ceny.