Agrowłóknina to materiał, który posiada szerokie zastosowanie zarówno w ogrodzie, jak również w rolnictwie. W sklepach można znaleźć różne rodzaje agrowłókniny. Co wybrać?
Czym jest agrowłóknina?
Agrowłóknina, inaczej włóknina ogrodnicza, jest rodzajem syntetycznej włókniny, która stosowana jest w branży rolniczej, aby zapobiegać nadmiernemu wysychaniu gleby oraz rozwojowi chwastów zagrażających uprawom. Także można wykorzystać ją w swoim przydomowym ogrodzie.
Praktycznie każdy producent agrowłókniny dostarcza ich bardzo szeroką gamę, które różnią się swoimi właściwościami oraz przeznaczeniem. Co wybrać?
Agrowłóknina biała
To najbardziej popularna włóknina, która ma na celu okrywanie roślin w okresie zimowym oraz wiosennym. Na zimę wybierane są wówczas włókniny nieco grubsze, które mają lepsze właściwości izolacyjne, a także są bardziej odporne na uszkodzenia. Na wiosnę stosuje się cieńsze włókniny.
Tego rodzaju agrowłóknina stanowi głównie zabezpieczenie dla roślin przed niekorzystnymi czynnikami, w tym przed niskimi temperaturami, wiatrami. Jednocześnie przepuszcza wilgoć i światło, więc nie przeszkadza w wegetacji.
Agrowłóknina brązowa
Brązowa agrowłóknina, która nazywana jest także ściółkującą, jest przeznaczona specjalnie do stosowania pod iglaki, na przykład pod tuje. Jej kolor powoduje, że jest ona słabiej widoczna pod krzewami, dlatego pozwala ona na zachowanie odpowiednich walorów estetycznych ogrodu.
Tego typu agrowłóknina także ma na celu zabezpieczenie roślin przed niekorzystnymi warunkami, a także przed wzrostem chwastów.
Agrowłóknina zielona
To agrowłóknina także przeznaczona jest do ściółkowania. Ze względu na swój kolor stosowana jest ona w tych miejscach, w których dominuje kolor zielony, na przykład przy trawnikach, rabatach.
Agrowłóknina czarna
Jest to specjalny rodzaj włókniny przeznaczonej na chwasty. Stosowana jest ona na rabaty, uprawy. Zmniejsza rozwój chwastów, a przy tym wspiera rozwój roślin. Często wybierana jest pod truskawki oraz innego rodzaju rośliny, które narażone są na straty wskutek intensywnego wzrostu chwastów.