Nie od dzisiaj wiadomo, że kolory wpływają na nastrój oraz samopoczucie – szczególnie w domu, w którym przebywamy kilkanaście godzin każdego dnia. Właśnie dlatego, jeszcze do niedawna w mieszkania panowały głównie spokojne i stonowane barwy, takie jak biel, beżowy czy szary. Chociaż są one bezpieczne i łatwe w aranżacji, mogą sprawić, że wnętrze będzie prezentować się dosyć monotonnie i nudno. W nowoczesnych aranżacjach nie brakuje jednak intensywnych i wyrazistych odcieni, które obecne są między innymi w formie dekoracji. Dowiedz się, na jakie barwy warto postawić oraz poznaj podstawowe zasady dobierania kolorów.

Jak dobierać kolory do wnętrz?

Spójne i harmoniczne dobranie kolorów w mieszkaniu to nie lada wyzwanie – jest jednak niezwykle ważne. Nawet najlepsze wyposażenie wnętrze na nic się zda, gdy zbyt wyraziste lub kontrastowe czy niedopasowane barwy będą psuły cały efekt. O jakich zasadach warto pamiętać? Przede wszystkim, musisz zdać sobie sprawę, że istnieje bardzo wiele kolorów, które mogą być ciemne lub jasne, zgaszone lub mniej czy bardziej nasycone. Ważny jest więc nie tylko kolor podstawowy, ale też jego odcień i tonacja. Zanim zdecydujesz się na konkretny wybór, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć – między innymi dodać wnętrzom światła, zadbać o harmonię i równowagę lub wpłynąć na poziom energii mieszkańców? Za pomocą kolorów można osiągnąć jeszcze wiele innych efektów – na przykład wykorzystując ich temperaturę. Barwy ciepłe, z pigmentem czerwonym, żółtym lub pomarańczowym przyciągają wzrok i sprawiają, że jest on przytulny, ale jednocześnie optycznie zmniejszają przestrzeń. Natomiast te chłodne dają złudzenie oddalającej się przestrzeni – zaliczają się do nich różne odcienie zielonego, niebieskiego lub fioletowego. Warto więc sięgać po nie w mniejszych mieszkaniach.

Oryginalne kolory do wnętrz

Zastanawiasz się, jakie kolory będą najmodniejsze w nadchodzącym sezonie? Jest ich kilka, a wśród nich między innymi baby blue. To pastelowy błękit, który doda świeżości, lekkości i wdzięki każdej stylizacji. Może występować zarówno w odcieniach ciepłych, jak i chłodnych. To doskonały wybór na tło do pokoju, chociaż można go łączyć z czernią, butelkową zielenią lub szarościami. Kolejnym, niezwykle popularnym odcieniem jest bery peri –został on określony mianem najmodniejszego koloru roku według Instytutu Pantone. To wyrazisty odcień, który łączy w sobie fiolet z delikatną nutką błękitu. Kojarzy się z nadzieją oraz kreatywnością.