Chciałbyś wreszcie zrezygnować z wynajmowania mieszkania oraz zamieszkać na swoim? Nasuwa Ci się jednak mnóstwo pytań i wątpliwości – na przykład czy lepiej kupić mieszkanie czy wybudować dom jednorodzinny? Z pewnością każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Czym kierować się podczas podejmowania ostatecznej decyzji? Postaramy się nieco przybliżyć to zagadnienie.

Życie w domu jednorodzinnym, a mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Chociaż życie w swoim własnym domku jednorodzinnym to dla wielu spełnienie marzeń, niektóre osoby uważają jednak, że wymaga on dużo więcej pracy i troski niż mieszkanie. Czy tak jest naprawdę? Największą różnicą między posiadaniem domu, a mieszkania jest ogród. Czy wymaga on dużych nakładów pracy? Wszystko zależy od jego projektu. Jeżeli nie masz czasu na codzienne koszenie trawy oraz podlewanie kwiatów, wcale nie musisz się na nie decydować. Jeśli na samą myśl o jesiennym grabieniu liście czujesz się przytłoczony, zrezygnuj z posiadania drzew. Decydując się na minimalistyczny ogród z wyłożoną kostką lub małą ilością trawy wcale nie będziesz musiał poświęcać wiele czasu na jego pielęgnacje. Czy jednak można powiedzieć, że życie w mieszkaniu jest niemal tak samo proste i nieskomplikowane jak w domku jednorodzinnym? Niekoniecznie. Chociaż świeżo wybudowany dom posłuży ci kilkadziesiąt lat bez konieczności wykonywania remontów, należy zadbać o jego konserwację – może to obejmować wyczyszczenie rynny, zadbanie o kostkę brukową czy odmalowanie płotu. Większość z tych prac możesz jednak zlecić profesjonalnym firmom.

Jakie zalety ma budowa własnego domu?

Czy mimo większej ilości pracy warto zdecydować się na dom jednorodzinny? Zdecydowanie tak! Takie rozwiązanie to gwarancja komfortu oraz ciszy – Twój dom będzie Twoim miejscem wypoczynku oraz prawdziwą oazą spokoju. Nie będziesz musiał słuchać rozmów sąsiadów, płaczu dzieci ani głośnej muzyki. W domku jednorodzinnym masz też o wiele więcej miejsca i nie musisz wnosić zakupów na 3 czy 4 piętro. Co dla wielu osób jest istotne – daje Ci on możliwość posiadania garażu, samochód jest więc bezpieczny oraz zawsze w pobliżu. Dysponujesz też dodatkowych miejscem na tarasie oraz działce – co jest ważne, jeżeli masz dzieci, które przepadają za zabawą na dworze.