Domy opieki z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ bliscy mało kiedy są w stanie zapewnić starzejącym się rodzicom odpowiednią opiekę i towarzystwo. Często pochłonięci są codziennymi obowiązkami, na przykład pracą czy rodziną. Jeżeli Ty również stoisz przed wyzwaniem związanym z wyborem odpowiedniego domu opieki dla bliskiej Ci osoby, warto abyś dowiedział się, jakie są różnice między prywatnymi i publicznymi obiektami.

Prywatne i państwowe domy opieki – czym się różnią?

Zarówno państwowy, jak i prywatny dom spokojnej starości Katowice ma ten sam cel – chce zapewnić podopiecznym jak najlepsze warunki. Największą różnicą między nimi są koszty. Za pobyt w obiekcie prywatnym należy sporo zapłacić – w zależności od standardu ośrodka i jego lokalizacji ceny te wahają się od 2,5 tysiąca złotych aż do 15 tysięcy złotych. Kwotę tą musi pokryć senior lub jego bliscy – w tym przypadku nie można liczyć na dofinansowanie czy pomoc państwową. Jeśli chodzi o państwowe domy opieki to cena za pobyt w nich pobierana jest z renty lub emerytury osoby starszej – nie może jednak przekraczać 70% równowartości dochodu, jaki otrzymuje. W takiej sytuacji, różnica może być finansowana przez samorząd. Warto wiedzieć, że wiele prywatnych placówek współpracuje z NFZ i organizacja ta również jest w stanie pokryć pewną część pobytu seniora w domu opieki. Dzięki temu, może on przebywać w placówce o wysokim standardzie, nie wydając przy tym fortuny. Niestety, w takim przypadku liczba miejsc jest ograniczona i nie jest łatwo skorzystać z tych zniżek.

Co mają do zaoferowania prywatne i państwowe domy opieki?

Największą zaletą prywatnych domów opieki jest wysoki standard. Często posiadają one bogato wyposażone pomieszczenia, a seniorzy mogą liczyć na własny pokój z prywatną łazienką. Placówki takie oferują bardzo dobrą opiekę pielęgniarską oraz usługi rehabilitacyjne. Także wyżywienie jest starannie skomponowane i wysokiej jakości. Podopieczni mogą liczyć na wiele innych udogodnień oraz rozrywek, które pozwolą im spędzić starość w komfortowych i spokojnych warunkach. Jeśli chodzi o państwowe ośrodki, one również zapewniają dobrą opiekę seniorom, jednak ich standard może być nieco niższy niż w prywatnych placówkach. Mimo wszystko podopieczni mogą liczyć na wyżywienie oraz kompleksową opiekę pielęgniarską. Państwowe domy opieki cieszą się dużą popularnością, ponieważ w miejscach takich o wiele łatwiej jest zdobyć dofinansowanie z MOPSu lub GOPSu.