Najpopularniejszą metodą izolacji w Polsce jest metoda lekka mokra, która określana jest także skrótem ETICS. Na czym polega ocieplenie elewacji z wykorzystaniem tej metody?

Właściwa termoizolacja budynków ma duże znaczenie dla uzyskania optymalnego poziomu zabezpieczenia przed chłodem. Dobrze izolowany dom jednorodzinny lub inny obiekt to nie tylko większy komfort cieplny, ale również jest on tańszy w utrzymaniu, a także bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego – to jeden ze sposobów na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Do wyboru mamy obecnie szeroką gamę metod, których celem jest skuteczne ocieplenie elewacji budynków. Wśród tych cieszących się największym powodzeniem w Polsce znajduje się metoda ETICS, czyli inaczej metoda lekka mokra. Co warto o niej wiedzieć?

ETICS – co to jest?

Pod skrótem ETICS znajduje się angielska nazwa External Thermal Insulation Composite System, co można tłumaczyć jako kompletny system zewnętrznej izolacji termicznej.

Systemy te obejmują szereg współpracujących ze sobą materiałów, które razem pozwalają na wykonanie trwałego i skutecznego ocieplenia elewacji z wykorzystaniem lekkich płyt izolacyjnych oraz z powłoką tynkarską. Właśnie dlatego metoda ta określana jest również jako lekka i mokra.

Rodzaje systemów dociepleniowych ETICS:

  • ocieplenie elewacji ETICS ze styropianem – to najpopularniejszy wybór, stosuje się wtedy tworzywo sztuczne, a mianowicie polistyren ekspandowany (EPS) w formie płyt o grubości wynoszącej 10-15 centymetrów
  • ocieplenie elewacji ETICS z wełną mineralną – wełna mineralna jest naturalnym produktem, który pochodzi ze skały, jest wysoce odporna na chemikalia, a także niepalna – ma jednak cenę wyższą od styropianu

Jak wygląda ocieplenie elewacji metodą ETICS?

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiednich materiałów, dzięki którym ocieplenie elewacji metodą lekką mokrą pozwoli na uzyskanie optymalnych właściwości termicznych budynku.

Ocieplenie elewacji budynku z wykorzystaniem systemu ETICS polega na naklejeniu na elewację płyt izolacyjnych z użyciem zaprawy klejowej oraz zabezpieczeniu ich specjalnymi kołkami. Na taką warstwę następnie nakłada się siatkę z włókna szklanego, którą pokrywa się szpachlą. Wykończenie to gruntowanie warstwy i nałożenie tynku cienkowarstwowego, który można pomalować na dowolny kolor.

Ocieplenie elewacji metodą lekką mokrą jest najpopularniejszą metodą, która stosowana jest obecnie do termoizolacji domów jednorodzinnych, a także wielu innych obiektów. Prawidłowo wykonana zapewnia optymalny poziom ciepła i gwarantuje korzystne oszczędności na ogrzewaniu budynków.

Artykuł powstał przy współpracy z: URbredzi – Ocieplanie elewacji Łódź