Sprzęty AGD stanowią niezbędne wyposażenie każdej kuchni. To dzięki nim pomieszczenie staje się funkcjonalne, a praca w nim komfortowa. Inwestując w wysokiej jakości urządzenia, pragniemy aby służymy nam jak najdłużej. Jak możemy dbać o AGD, aby przedłużyć jego żywot oraz zachować estetyczny wygląd?

Systematyczna pielęgnacja

Bieżąca pielęgnacją to najważniejsza kwestia, aby zachować wyposażenie kuchennej w doskonałej kondycji. Niektóre urządzenia, gdy nie są regularnie czyszczone, mogą nawet ulec awarii.

Warto regularnie przemywać mokrą szmatką takie sprzęty jak płyta indukcyjna, kuchenka mikrofalowa czy lodówka. Zabrudzenia, które pozostawimy na takich powierzchniach na dłuższy czas, staną się zaschnięte i trudne do usunięcia. Gdy będziemy chcieli się ich pozbyć, możemy nawet porysować delikatną strukturę. Zamiast spędzać mnóstwo czasu na skrobaniu zabrudzeń, lepiej sprawdzać czystość urządzeń po każdym użyciu.

Stosowanie odpowiednich preparatów

Częstym błędem, który przyczynia się do uszkodzenia lub zniszczenia sprzętów AGD, jest ich nieodpowiednia pielęgnacja – na przykład stosowanie zbyt agresywnych środków. Należy unikać wszelkich preparatów, które w składzie mają chlor, wybielacz czy żrące kwasy. Powierzchnia, która potraktowana jest tak silnymi detergentami może zostać uszkodzona lub pozbawiona powłoki ochronnej – wtedy zabrudzenia będą się na niej jeszcze szybciej osadzać. Zazwyczaj najlepiej używać jest ciepłej wody z płynem do mycia naczyń lub preparatów ze sklepu, które są specjalnie przeznaczone do danego urządzenia. Zamiast szorstkich gąbek warto postawić na miękkie ściereczki z mikrofibry.

Użytkowanie zgodne z zaleceniami producenta

Po zakupie nowych urządzeń AGD warto zapoznać się z ich instrukcją oraz zaleceniami producenta – to podstawa, jeżeli chcemy, aby wyposażenie bezproblemowo służyło nam przez długie lata. Należy szczegółowo zapoznać się z poradami producenta gdy mamy do czynienia z urządzeniami, których wcześniej nie używaliśmy – na przykład jeżeli wymieniamy kuchenkę gazową na nowoczesną płytę indukcyjną. Warto pamiętać, że nieprawidłowe użytkowanie danego sprzętu sprawia, że możemy utracić gwarancję.