Przygotowanie klejenia  odbywa się w kilku kolejnych etapach. Cięcie tapet z całej długości rolki i smarowanie powierzchni klejem odpowiednim i dobranym do zakupionego rodzaju  materiału dekoracyjnego najlepiej wykonywać na specjalnym stole do tapetowania lub poziomej powierzchni spełniającej taką rolę. Dzięki temu cięcie będzie prostopadłe do bocznej linii brytu, a całość odcinka dokładnie pokryta lepiszczem. Kolejna czynnością jest pomiar wysokości ściany bez listwy podłogowej. Pomiar powiększony o 5-10 cm dokładnie przenosi się na rozwinięty odcinek rolki. Dla pewności można dokonać tego wzdłuż obu linii bocznych, po czym odcina się pierwszy bryt.

Przylegające do siebie  kolejne odcinki tapety muszą być ze sobą spasowane. Pamiętajmy, że wiele zależy w tym temacie od jakości tapety, dlatego warto wybrać dobry sklep z tapetami online, który dostarczy nam produkt wysokiej klasy. Jeżeli na powierzchni naniesiono powtarzający się, ale nieregularny wzór, należy przyciąć kolejne odcinki przymierzając je do pierwszego przed rozpoczęciem naklejania. W wypadku tapet z powtarzającym się wzorem- tzw. raportem) każdy następny bryt tnie się kolejno w miarę tapetowania, Ten sposób postępowania umożliwi uniknięcie błędów niedopasowania wzoru. Mając tego świadomość, należy zakupić większą ilość rolek niż wynika z łącznej powierzchni do pokrycia powierzchni pomieszczenia. Klej dedykowany rodzajowi tapety przygotowuje się postępując dokładnie według wskazówek producenta w celu uzyskania prawidłowej konsystencji. Dotyczy to wyprzedzenia czasowego, ilości porcji i ich objętości.

Pracę zaczyna się z jednej, najlepiej lewej strony okna. Następne bryty powinno naklejać się dookoła pomieszczenia. Przy użyciu pionu na ścianie, w odległości około 50 cm /wielkość szerokości rolki tapety, zmniejszona o 3 cm/ od okna, na całej wysokości wyznacza się linię pionową. Na stole, innej powierzchni płaskiej, układa się wzorem do dołu, odcięty bryt. Pędzlem ławkowcem rozprowadza się  klej na jego połowie, nakładając go od środka brytu w stronę jego brzegów i nie przyciskając powstałego zgięcia składa się do środka część brytu powleczoną klejem. Czynność powtarza się na drugiej połowie odcinka. Kolejną czynnością jest przeniesienie odcinka na ścianę i przyklejenie zaczynając od góry.