Klimatyzacja w samochodach jest już standardowym wyposażeniem, bez którego nie wyobrażamy sobie przetrwać lata. Coraz częściej pojawia się również w domach. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Czy warto wyposażyć swoje wnętrze w klimatyzator?

Jakie są zalety klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja coraz częściej pojawia się w domach rodzinnych i biurach. Przyczyniają się do tego, między innymi zmiany w budownictwie. Tradycyjnie budowane domy – z masywnymi murami i niewielkimi oknami, latem zapewniały chłód, a zimą kumulowały ciepło. Natomiast nowoczesne konstrukcje szkieletowe oraz duże przeszklenia sprawiają, że wnętrza dużo szybciej się nagrzewają.

Największą zaletą klimatyzacji jest więc komfort, jaki zapewnia domownikom. Pozwala ona na efektywniejszy wypoczynek oraz tworzy optymalne warunki do pracy zdalnej. Osobom, które cierpią na choroby kardiologiczne lub związane z układem oddechowym klimatyzacja domowa jest wręcz zalecana. Komfort termiczny, jaki dają tego typu urządzenia, pozwala na lepszy sen podczas upałów.

Zaletą klimatyzacji w domu jest też lepsza jakość powietrza. Zapewnia ona stały dopływ świeżego powietrza i dba o jego optymalne nawilżenie. Nowoczesne modele dają też możliwość dodatkowego jonizowania, co przyczynia się do zabijania wirusów i drobnoustrojów. Rozwiązanie to cenią szczególnie alergicy.

Klimatyzacja w domu – wady

W wielu przypadkach zamontowanie klimatyzacji okazuje się idealną decyzją. Jakie są jednak wady takiego rozwiązania?

Nowoczesne klimatyzacje mają znacznie mniej wad niż te sprzedawane jeszcze 10 lat temu. Potrafią pracować w cichym trybie, dzięki czemu nie przeszkadzają w spokojnym śnie. Dla wielu osób wadą są zimne przeciągi oraz nadmierne wysuszanie powietrza. Dużo zależy jednak od ustawień urządzenia – siłę nadmuchu oraz poziom wilgotności można dostosować do oczekiwań domowników.

Warto pamiętać, że montaż klimatyzacji często jest skomplikowany – niezbędne jest kucie ścian. Samo urządzenie natomiast wymaga regularnego czyszczenia i serwisowania, aby nie wpływało negatywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Klimatyzacja wiąże się też z większymi opłatami za prąd.