Do produkcji materaców stosowane są różne rodzaje materiałów. Wśród nich znajdują się także maty kokosowe, które cieszą się dużą popularnością. Jak zbudowany jest materac kokosowy? Jakie są jego główne właściwości? Dla kogo jest polecany?

Materace kokosowe można znaleźć obecnie w ofercie wielu producentów. Warto jednak pamiętać o tym, że ze względu na swoje właściwości takie materace nie są rekomendowane dla wszystkich.

Budowa materaca kokosowego

Materac kokosowy to materac, w którym znalazł się wkład kokosowy. Powstaje on ze sprasowanych włókien kokosa, dlatego posiada naturalne pochodzenie. Często wkład ten, który ma postać maty, jest dodatkowo lateksowany, czyli łączony z płynnym lateksem dla większej elastyczności i bezpieczeństwa snu.

Tego typu materace oferowane są w dwóch wariantach:

  • materace sprężynowe – z rdzeniem ze sprężyn, na przykład kieszeniowych
  • materace piankowe – z rdzeniem piankowym, na przykład z pianki wysokoelastycznej

Materace te dostępne są także w wielu rozmiarach do wyboru – od jednoosobowych w rozmiarach 80 x 200 cm oraz 90 x 200 cm do dwuosobowych mających nawet 200 x 200 cm i więcej.

Materac kokosowy – najważniejsze właściwości

Materace wyposażone we wkład kokosowy są materacami twardymi, czyli zaliczane są do kategorii H4. Mata kokosowa powoduje nie tylko utwardzenie nawierzchni materaca, a także zwiększa jego stabilność.

Kiedy warto wybrać materac kokosowy?

Materac kokosowy jest zatem polecany dla osób preferujących twardsze materace Łódź oraz osób o wadze powyżej 100 kg.

Czy materac kokosowy jest zdrowy?

Gdy chodzi o bezpieczeństwo, takie materace są zdrowe i mogą zadbać o komfort pleców oraz mięśni, lecz warto wskazać, że nieprawidłowo pielęgnowane mogą stać się siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów. Takie ryzyko pojawia się wtedy, gdy materac zostanie przemoczony i nie zostanie prawidłowo wysuszony. Należy także pamiętać o tym, aby regularnie go wietrzyć, czyli pozostawiać go od czasu do czasu bez przykrycia.

Mniejsze ryzyko związane z pojawieniem się roztoczy, pleśni i bakterii dotyczy materaców z warstwami z koksu lateksowanego lub też chronionego innymi metodami, na przykład z dodatkiem włókien celulozowych.