Okno w kuchni z widokiem na piękny ogród, gdzie bawią się dzieci to marzenie niejeden kobiety. Jednak jego odpowiednia aranżacja potrafi stanowić nie lada wyzwanie – szczególnie ze względu na warunki, które panują w kuchni oraz samo umieszczenie okna. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które mogą okazać się dla Ciebie inspiracją.

Dekoracja okna w kuchni – klasycznie i elegancko

Duży wpływ na wybór odpowiedniej dekoracji okiennej ma charakter, w jakim utrzymane jest całe pomieszczenie. Jeżeli jest to styl elegancki, warto postawić na klasyczne udekorowania okna, na przykład subtelne zazdrostki. To delikatne i zwiewne rodzaje firany do kuchni, które goszczą w polskich domach od lat. Najczęściej wybierane są w jasnych odcieniach, na przykład białym czy kremowym. Zazdrostki wymagają specjalnego karnisza. Ich celem nie jest zachowanie prywatności, ponieważ są przezroczyste, ale stanowią głównie ozdobę. Innym sposobem na klasyczną dekorację okna kuchennego jest wybór samych zasłon, które w dzień są upięte, dzięki czemu tworzą ładne marszczenia. Natomiast wieczorem można je swobodnie rozłożyć, aby zapewniały domownikom poczucie prywatności. Aby ozdabiały wnętrze warto postawić na elegancki materiał, dopasowany do pomieszczenia – w kuchnie idealnie prezentują się motywy kwiatowe.

Dekoracja okna w nowoczesnej kuchni

W nowoczesnych pomieszczeniach coraz chętniej wybierane są żaluzje lub rolety. Spełniają one funkcje praktyczną, ponieważ w razie potrzeb mogą być opuszczone, ale przede wszystkim stanowią atrakcyjną ozdobę – dzięki nim okno nie prezentuje się surowo ani chłodno. Dobrym wyborem będą zarówno żaluzje aluminiowe, jak i drewniane – te ostatnie muszą być odporne na wysoką temperaturę powietrza oraz podwyższoną wilgotność. W ostatnich czasach powodzeniem też cieszą się praktyczne rolety „dzień noc” – sprawdzą się szczególnie w minimalistycznych kuchniach. Jeżeli jednak szukasz czegoś, co nieco ociepli Twoje wnętrze. postaw na rzymskie rolety – to połączenie zasłon i zwykłych rolet. Dostępne są w szerokiej barwie kolorystycznej. Ich zaletą jest możliwość prania w pralce.