Podłogi pokryte szkłem kojarzą nam się z futurystycznymi pomysłami architektonicznymi. Niewiele osób wie, że jest to rozwiązanie w zasięgu każdego, kto urządza dom lub przestrzeń użytkową. Co charakteryzuje szklane podłogi i kto powinien zainteresować się tym trendem?

Posadzki szklane powstają z połączonych ze sobą paneli ze szkła hartowanego. Zazwyczaj panele maja około 24-46 milimetrów grubości. Opiera się je na stelażach z metalu lub drewna i opasa gumą, by zamortyzować ewentualne drgania. Elementy są laminowane folią PVB. Podczas laminowania można umieścić między warstwami zdjęcia i obrazy cyfrowe. Dzięki temu uzyskamy różne ciekawe efekty – na przykład kamiennej plaży, łąki, a nawet przepaści. Dodatkowo panele szklane często pokrywa się powłoką antypoślizgową. Dzięki temu można je zastosować również w kuchni, na balkonie, albo przestrzeniach, w których przebywają dzieci.

Niektórym szklane podłogi kojarzą się z centrami handlowymi i biurami, jednak jest to również świetne rozwiązanie do wnętrz mieszkalnych. Dzięki swojej neutralności, posadzka pokryta szkłem stanowić będzie idealną bazę pod każdy styl. Nada przestrzeni lekkości i świetlistości. Ma charakter niemalże luksusowy, wiec dodaje szyku i elegancji. Przeszklona podłoga to również świetny pomysł do zastosowania na antresoli lub półpiętrze.

Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele zalet – walory estetyczne, łatwość utrzymania czystości ze względu na brak fug i jednolitość powierzchni. Posiada też wady – szklana podłoga jest twarda, może być również zimna, a jej cena na pewno nie należy do niskich. Mimo to, jest to ciekawy trend warty zapamiętania. Szkło jako materiał jest ponadczasowe, więc nie musimy się obawiać, że kiedykolwiek wyjdzie z mody.