Jednym z nowszych trendów wykończeniowych, coraz częściej goszczących w domach Polaków, jest montaż płytek na łazienkowym suficie. Wygląda intrygująco i, przynajmniej w założeniach, chroni sufit przed wszechobecną w pomieszczeniu wilgocią. Czy warto kłaść płytki do sufitu w łazience?

Zalety płytek na suficie

Niekwestionowaną zaletą ułożenia płytek na suficie, jest możliwość szybkiego i relatywnie taniego wyrównania wszelkich nierówności, pęknięć i niedoskonałości widocznych na jego powierzchni. Jeśli nie wychodzi taniej, to przynajmniej podobnie do ułożenia zaprawy wyrównującej i gładzi szpachlowej. Jeśli potrafisz kłaść płytki, to poradzisz sobie z tym samodzielnie, czego nie można raczej powiedzieć o kładzeniu tynków na suficie.

Płytki to doskonała ochrona sufitu przed wilgocią – musisz jednak upewnić się, że wykorzystujesz wodoszczelną fugę i klej, który jest odporny na wilgoć. Takie rozwiązanie pozwoli również na łatwiejsze dezynfekowanie i utrzymanie pomieszczenia w czystości – po prostu od czasu do czasu przetrzesz szmatką z detergentem sufit i gotowe!

Płytki na suficie mogą być ciekawym uzupełnieniem dotychczasowej stylistyki pomieszczenia, jednak muszą być odpowiednio dopasowane – dotyczy to zresztą nie tylko płytek, ale również oświetlenia zainstalowanego na suficie. Listwa LED sprawdzi się lepiej od okrągłych lamp, powiększając optycznie pomieszczenie, płytki zaś będą najlepiej się prezentowały, jeśli będą w innym niż ściany kolorze.

O czym trzeba pamiętać?

Aby płytki na suficie rzeczywiście wyglądały zjawiskowo i spełniły pokładane w nich nadzieje, należy dobrać je w taki sposób, aby dobrze komponowały się z resztą pomieszczenia. Rezygnacja z fug lub zastosowanie bardzo cienkich (koniecznie odpornych na wilgoć) może być dobrym rozwiązaniem, w przeciwnym razie łatwo o optyczne zmniejszenie łazienki i przytłoczenie osób w niej przebywających. Przymierzając się do ułożenia płytek, warto również zwrócić uwagę na technologię, w jakiej został wykonany sufit – jeśli mowa o podwieszanym, to należy sprawdzić zagęszczenie haków. W wielu przypadkach płytki na suficie okazują się niewykonalne ze względów bezpieczeństwa. Zanim więc zdecydujesz się na ułożenie płytek na suficie, dokładnie przeanalizuj zarówno sposób, w jaki zostały wykonane podwieszania, jak i stylistykę panującą aktualnie w łazience.