Ilu użytkowników tyle wzorów i rodzajów drewna na podłodze. Urządzający często mają dylemat, jaki rodzaj zabezpieczenia wybrać. Warto zatem zastanowić się nad zaletami i wadami obu z rozwiązań.

Posadzka lakierowana umożliwia konsumentowi wybór wykończenia: może ono być matowe, półmatowe lub błyszczące. Ponadto odpowiednio dobrany lakier może – w zależności od upodobań – zachować naturalny kolor i usłojenie lub je zmienić. Podłoga pokryta lakierem jest również niewymagająca jeśli chodzi o środki myjące – stosunkowo ciężko „wyrządzić jej szkodę” w przeciwieństwie do posadzek olejowanych. Niestety niektóre lakierowane powierzchnie charakteryzują się właściwością przyciągania kurzu. Można uniknąć tego problemu stosując środki antystatyczne. Inną niedogodnością jest skłonność do powstawania zarysowań. Niestety mogą one być usunięte jedynie na drodze renowacji – ponownego lakierowania danego fragmentu podłogi.

Posadzka olejowana nadaje drewnianej powierzchni bardziej naturalny wygląd. Olejowanie przebiega stopniowo i jest procesem wymagającym wprawy. Należy na bieżąco zbierać nadmiar oleju, by na powierzchni podłogi nie wytworzyła się „skorupa”. Olej wnika w drewno, co gwarantuje niepowtarzalny efekt. Odpowiednie pokrycie gwarantuje delikatny połysk. Powłoka olejowa jest również antystatyczna, czego nie można powiedzieć o lakierowanej. Co więcej, drobne zarysowania są o wiele mniej widoczne, a nawet mają tendencję do znikania „same z siebie” –  przez ścieranie i zabliźnianie. W przypadku głębszych ubytków, można wygładzić je papierem ściernym, a następnie miejscowo pokryć lakierem. Niestety podłoga olejowana brudzi się łatwiej i szybciej niż lakierowana. W dodatku wymaga pielęgnacji – przy intensywnej eksploatacji renowacja może być konieczna już po 2-3 latach.

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Ostateczny wybór zależy od gustu i potrzeb kupującego. Bez względu na to, czym pokryjemy drewno, zawsze robi ono oszałamiające wrażenie, zatem warto skupić się na wygodzie użytkowania.

A jeśli potrzebujesz firmy wykonującej remonty podłóg to polecamy: kompleksowe usługi parkieciarskie Łódź