Nie każdy jest użytkownikiem przestronnej, dużej łazienki. Szczególnie mieszkańcy bloków muszą zmierzyć się z dosyć wymagającym wyzwaniem aranżacji łazienki o małym metrażu. Nie oznacza to jednak, że takie pomieszczenie spisane jest na starty. Poznaj praktyczne wskazówki, które zamienią nawet małą łazienkę w funkcjonalną oraz komfortową przestrzeń.

Rozważne planowanie

Aranżując niedużą łazienkę, warto położyć kafle ścienne jedynie do pewnej wysokości – a nie na całej ścianie. Pomoże to uniknąć przytłaczającego efektu „akwarium”. Doskonałym wyborem jest także pomalowanie jednej ściany wodoodporną farbą, a nawet położenie fototapety z efektem 3D.

W małej łazience warto postawić na staranne planowanie oraz dobranie sprzętów pasujących do metrażu pomieszczenia. Czy oznacza to, że należy wybrać najmniejsze możliwe sanitariaty? Nie do końca. Warto pamiętać, że łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i komfortowa. Decydując się na mikroskopijną umywalkę, przy której woda rozchlapuje się na wszystkie strony, na pewno nie zadbamy o wygodę domowników. Dobrym pomysłem jest również rezygnacja z brodzika i montaż prysznica wyposażonego w odpływ liniowy.

Postaw na jasne kolory

O stylu danej łazienki przesądza wybór kolorów oraz odpowiedniej glazury. W niedużych pomieszczeniach warto unikać wyrazistych wzorów oraz intensywnych deseni. Zamiast ciemnych barw, należy postawić na stonowane i jasne płytki. Warto pamiętać, że chłodne barwy – takie jak biel, mają moc optycznego powiększania pomieszczeń.

Oświetlenie

Oświetlenie łazienki potrafi zdziałać cuda. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, warto zdecydować się na kilka rodzajów oświetlenia. Podstawowym i niezbędnym w każdym pomieszczeniu jest oświetlenie sufitowe – w łazience sprawdzą się modne plafony albo listwy sufitowe. Dodatkowo warto zadbać o oświetlenie lustra oraz natrojową lampę w pobliżu wanny.

Doskonałym sposobem na optyczne powiększenie łazienki jest umieszczenie lustra na wprost wejścia. Dodatkowo owalne lustro umieszczone tuż nad umywalką sprawi, że kanciasta, nieduża łazienka będzie prezentować się dużo estetyczniej.