Elektrozaczepy spotkamy zarówno w niedużych, prostych instalacjach domofonowych, jak i w dużo większych systemach ewakuacyjnych umieszczanych w firmach czy budynkach użyteczności publicznej. Dzięki nim możliwe jest otwarcie drzwi, furtek czy bram bez konieczności używania klucza – można wykonać to zdalnie lub wręcz dojdzie do tego automatycznie (po odcięciu prądu). Dziś chcemy Wam opowiedzieć, jakie są zamienne części do elektrozaczepów, czyli popularne akcesoria wykorzystywane do ich montażu czy naprawy.

Jakie akcesoria do elektrozaczepu są dostępne?

Jako pierwsze na naszej liście umieśćmy szyld do elektrozaczepów. Niemal zawsze wykonywane są one ze stali nierdzewnej cynkowanej lub lakierowanej. Dzielą się one na proste i kątowe, prawe, lewe i uniwersalne. Zwróćmy uwagę na to, by umieszczone w nich otwory pasowały do otworów znajdujących się w głównym urządzeniu. Pamiętajmy też, że do drzwi drewnianych lepsze będą szyldy z bokami zaokrąglonymi, zaś do drzwi stalowych – te z bokami ściętymi prosto.

Kolejne części do elektrozaczepów to kasety. One również dzielą się pod kątem montażu, na lewe, prawe i uniwersalne. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są kasety elektrozaczepów (obudowy elektrozaczepów), postawiono tu przede wszystkim na blachę stalową ocynkowaną lub fosforanowaną. Zanim wybierzemy konkretny model produktu, sprawdźmy jaki model elektrozaczepu posiadamy. Na oznaczeniach kaset znajdziemy takie oznaczenia przeznaczenia jak: elektrozaczep R1, R2, R3 czy R4.

Inne elementy do elektrozaczepów to puszki elektrozaczepu do furtki. Ich montaż jest często uniwersalny, a przy parametrze przeznaczenie znajdziemy takie zastosowania jak: klamki KL7, KL8, KL9, elektrozaczep R4 czy zamki BICO. By puszki były odpowiednio trwałe dobrze jest, by były wykonane z blachy cynkowanej galwanicznie.

Nie sposób nie wspomnieć tu także o elementach określanych jako przyciski wyjścia do elektrozaczepów. Montuje się je na terenie posesji, w pobliżu furtki. Istotne jest jednak to, by były one zamontowane w miejscu, w którym nie będzie można ich dosięgnąć spoza posesji. Przyciski mogą być dotykowe lub bezdotykowe, wyposażone w podświetlenie bądź jego pozbawione. By montaż tych elementów był jak najlepszy, często dokupuje się dodatkowe płytki stalowe do przycisków.

Na koniec wspomnijmy o innych ważnych akcesoriach stosowanych w omawianych systemach. Są to między innymi osłony przewodów elektrozaczepów oraz wkładki do drzwi, bram i furtek, które pozwalają na otwarcie tych elementów także za pomocą klasycznego klucza.