Domy opieki dla seniorów już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością u naszych zachodnich sąsiadów. Powoli zyskują zwolenników również w naszym kraju. Nic dziwnego, młodzi ludzie są pochłonięci pracą i swoimi obowiązkami, więc nie mogą poświęcić starzejącym się bliskim tyle czasu i uwagi, ile jest to potrzebne. Z drugiej strony, placówek takich jest coraz więcej i oferują coraz lepszą opiekę. W Polsce dostępnych jest wiele różnych rodzajów domów opieki. Dowiedz się, czym się różnią.

Rodzaje domów opieki

Myśląc o domu opieki dla starszej osoby, najczęściej przychodzi nam na myśl placówka oferująca całodobową opiekę podopiecznym. I rzeczywiście, jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów domów opieki dostępnych w naszym kraju. Wyróżnić można obiekty prywatny oraz państwowe – różnią się one standardem, dodatkowymi zajęciami oraz miesięcznym kosztem. Starając się o pobyt w takim miejscu można ubiegać się o dofinansowanie. Zazwyczaj należy liczyć się z ceną za pobyt w graniach od 2,5 tyś zł do kilkunastu tysięcy, jeśli chodzi o prywatne domy opieki o podwyższonym standardzie. Innym rodzajem placówek świadczących opiekę są ośrodki dzienne. Mają one o wiele bardziej rozbudowaną rolę niż kluby seniora, które są miejscem spotkań starszych osób, ale podopieczny nie spędza tam całych miesięcy, jak ma to miejscem w obiektach całodobowych. Zazwyczaj dzieci zostawiają swoich rodziców na około 8 godzin dziennie. W tym czasie mogą oni liczyć na kompleksową opiekę, towarzystwo osób w swoim wieku, ciepły posiłek oraz interesujący program rozrywkowy.

Inne rodzaje domów opieki

Jeszcze innym rodzajem są specjalistyczne domy opieki, dedykowane seniorom z problemami zdrowotnymi. Nacisk w nich położony jest nie tylko na komfortowe warunki i miłe spędzanie czasu, ale przede wszystkim na wysokiej jakości opiekę medyczną i pielęgniarską. Placówki takie zatrudniają lekarzy specjalistów z różnych dziedzin i specjalizują się w różnego rodzaju przewlekłych chorobach, które często dotykają osoby w podeszłym wieku. Mogą być przeznaczone dla osób niepełnosprawnych fizycznie lub intelektualnie oraz chorujących na schorzenia takie jak Alzheimer czy choroba Parkinsona. Niektórzy seniorzy mogą ubiegać się o pobyt w domu kombatanta. Jest to dom pomocy społecznej przeznaczony dla kombatantów, który przysługuje osobom chorym, niepełnosprawnym lub wymagającym stałej opieki z powodu wieku.