Wybór okien to decyzja wiążąca na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego też powinna być poprzedzona zapoznaniem się z ofertami na rynku i gruntownym przemyśleniem własnych potrzeb. Na przestrzeni ostatniej dekady technologie w budownictwie zostały poddane modernizacji. Warto więc odświeżyć swoją wiedzę na temat rodzajów okien dostępnych obecnie.
Głównym kryterium podziału okien jest skład materiałowy. Najpopularniejsze są okna PCV. Są one wykonywane z polichlorku winylu, który jest tworzywem sztucznym wysokoudarowym. Wewnątrz ich profili wyróżnia się komory, które są wyodrębnione przez cienkie ścianki. Technologia ta zapewnia wyższą izolację cieplną, która jest niewątpliwym atutem okien „plastikowych”. Dostępne na rynku okna maja z reguły od 5 do 8 komór. Ponadto profile te odznaczają się dość wysoką wytrzymałością ze względu na wzmocnienia ze stali bądź włókna szklanego. Okna plastikowe to rozwiązanie stosunkowo ekonomiczne zarówno w zakupie i montażu, jak i w utrzymaniu. Ramy PCV nie wymagają bowiem konserwacji – wystarczy je umyć. Niestety nie są to okna „na pokolenia” – jakiekolwiek większe uszkodzenia zazwyczaj oznaczają konieczność wymiany.
Okna aluminiowe to ciekawa, nowoczesna alternatywa dla okien PCV. Są one anodowane lub proszkowo lakierowane. Pozwala to na uzyskanie dowolnego koloru i wykończenia ramy. Aluminium to materiał bardziej wytrzymały niż polichlorek winylu. Co więcej, jest mniej wrażliwy na zmiany temperatur, zatem nadaje się do tworzenia przeszkleń wielkogabarytowych, które są charakterystyczne dla budynków w modernistycznym stylu. Inna zaletą jest ich prostota w utrzymaniu. Niestety, nie utrzymują ciepła we wnętrzu tak skutecznie, jak okna PCV.
Okna drewniane to klasyk, który nadal cieszy się wielkim zainteresowaniem ze względu na ponadczasowy charakter. Jest to niestety opcja najmniej ekonomiczna oraz najbardziej wymagająca pod względem utrzymania. Okna drewniane należy co roku dokładnie myć, a co 4-8 lat poddawać renowacji. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji, są to najbardziej długowieczne okna. By drewno nie odkształcało się, stosuje się materiał klejony warstwowo, który następnie jest lakierowany. Dzięki temu jest odporne na czynniki takie jak temperatura, wilgoć i promieniowanie słoneczne.
Wybór okien to jedna z kluczowych decyzji przy budowie i odnawianiu domu. Dokonując jej, należy wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale i praktyczne wymienionych rodzajów profili.