Żaluzje to praktyczna i estetyczna alternatywa dla zwykłych rolet. Mogą nie tylko ułatwić funkcjonowanie w nasłonecznionej przestrzeni, ale i być ciekawym akcentem we wnętrzu. By wyglądały efektownie, warto wybrać rodzaj, który najlepiej wpasuje się w panujący w naszym domu styl.

Najbardziej standardowe są żaluzje aluminiowe. Ich wygląd zmienił się dość znacząco od czasów ich wprowadzenia na rynek. Obecnie dostępnych jest wiele różnych kolorów i wykończeń. Zazwyczaj lamele charakteryzują się szerokością od 16 do 25mm, jednak występują też 50-cio milimetrowe. Aluminium w klasycznej postaci dodaje wnętrzom nowoczesnego charakteru, jednak występują i takie, które kolorem i fakturą imitują drewno. Ten typ żaluzji można zdobyć w stosunkowo przystępnych cenach – wszystko zależy jednak od modelu, systemu mocowania i właściwości.

Żaluzje drewniane oraz bambusowe to ponadczasowe rozwiązanie, które wprowadza do wnętrz przytulny klimat. Są bardziej zróżnicowane pod względem szerokości lameli – dostępne są od 25 do 70mm. Jest to znacznie droższe rozwiązanie od żaluzji aluminiowych. Mimo to zwolennicy drewna jako materiału twierdza, że jest warte swoje ceny.

Żaluzje plisowane to opcja leżąca między roletami a klasycznymi roletami. Są to bowiem tak zwane rolety harmonijkowe. Mogą być wykonane z tkaniny, papieru bądź tworzywa sztucznego. Istnieją modele zsuwane od dołu oraz takie z opcją zamykania i przesuwania od obu stron. Zazwyczaj są umieszczane w prowadnicach. Są dość przystępne cenowo oraz mało inwazyjne. Są chętnie wybierane do okien połaciowych, których specyfika zazwyczaj nie pozwala na typowye żaluzje. Łódź jest świetnym miejscem jeśli chodzi o poszukiwania żaluzji, ponieważ znajduję się tam wiele salonów i sklepów.

Nieco mniej standardowe są żaluzje pionowe. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Jest to spowodowane ich designerskim charakterem i dużą praktycznością. Występują bowiem w wielu systemach zwijania i z różnorodnymi mocowaniami. Świetnie sprawdzą się do przesłonienia okien o dużej powierzchni. Ich lamele zazwyczaj są grube, mogą być wykonane z aluminium, tworzywa sztucznego lub drewna.

Żaluzje to świetna alternatywa dla klasycznych rolet. Ta praktyczna ozdoba nada wnętrzu ciekawego klimatu i świetnie sprawdzi się nawet u najbardziej wymagających domowników.