Wełniane dywany, choć stanowią niemały wydatek, są bardzo cenione m.in. za piękny i elegancki wygląd, za naturalny charakter materiału, za pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Utrzymanie doskonałego wyglądu dywanu przez długi okres czasu wymaga starannej pielęgnacji. Nie jest to łatwe, gdy tkanina jest położona w pomieszczeniu o dużym natężeniu ruchu, gdzie nawet przy najostrożniejszym postępowaniu nietrudno o plamę z błota, czekolady, napoju.
Jak i czym wyczyścić wełniane dywany?
Każdą plamę należy usunąć niezwłocznie – gdy substancja plamiąca wniknie w runo, usunięcie zanieczyszczenia będzie dużo bardziej czaso- i pracochłonne. W przypadku stałych i półpłynnych substancji proces czyszczenia należy zacząć od delikatnego ich usunięcia, a w dalszej kolejności wyprać przebarwienia.
Wełny, jak wiadomo, nie pierze się tak, jak inne tkaniny, dlatego, by dywanu nie zniszczyć, warto poznać kilka zasad prania:
- woda, której użyjemy do czyszczenia powinna być letnia (gorąca woda i para wodna powodują kurczenie i mechacenie się włókien). W żadnym wypadku nie wolno nią zalewać dywanu, można jej użyć jedynie do powierzchniowego mycia,
- detergenty tj. szampony, preparaty odplamiające do prania dywanu powinny być przeznaczone do prania wełny – przed praniem każdy ze środków powinien być przetestowany na niewidocznym fragmencie dywanu.
Powstałą z połączenia wody i detergentu pianę należy nanieść na powierzchnię dywanu i za pomocą gąbki lub szczoteczki wetrzeć w zabrudzone miejsce. Wyczyszczone miejsce dokładnie spłukać wodą.
Wełniane dywany można też wyprać na sucho, stosując sodę oczyszczoną – po dokładnym odkurzeniu dywanu, na powierzchni dywanu rozsypuje się sodę i pozostawia na całą noc.
Najskuteczniejszą metodą prania wełnianych dywanów jest zastosowanie odkurzacza piorącego – specjalistyczne urządzenie optymalnie nawilży tkaninę, wyczyści ją i odessie wodę z dywanu. Posiadaczowi pozostanie tylko zagwarantowanie odpowiednich warunków do wyschnięcia.