Szklarnia to doskonały wybór dla tych osób, które chcą cieszyć się z własnych plonów. Pomidory, papryka, sałata – to tylko niektóre warzywa, jakie można zasadzić w szklarni. Jak można zbudować ją tanim kosztem?

Szklarnia – idealne warunki do uprawy

Szklarnia, inaczej także cieplarnia, jest rodzajem budowli, której dach oraz ściany wykończone są szkłem albo materiałami z tworzywa sztucznego. Głównym zadaniem szklarni jest pełne wykorzystanie walorów promieniowania słonecznego, a dokładnie światła oraz ciepła, aby stworzyć lepsze warunki do uprawiania różnych gatunków roślin.

W szklarniach można uprawiać rośliny jadalne – najczęściej są to warzywa, które sprawdzą się w domowej kuchni.

Popularne warzywa do szklarni:

  • pomidory
  • ogórki
  • papryka
  • sałata
  • sadzonki warzyw

Także szklarnie służą do nasadzeń tropikalnych kwiatów oraz innych roślin ciepłolubnych, które wymagają właściwego mikroklimatu.

Przydomowe szklarnie nie są ogrzewane jak szklarnie profesjonalne, dlatego też nie są one przeznaczone do upraw całorocznych, niemniej jednak zabezpieczają one przed spadkami temperatury oraz pozwalają na wydłużenie okresu wegetacji.

Szklarnia w Twoim ogrodzie

Przydomowa szklarnia nie musi być bardzo kosztowna. Aktualnie w sprzedaży można znaleźć gotowe konstrukcje szklarni, które bazują na wzmocnionych szkieletach z poliwęglanu oraz z aluminium, które wykańczane są płytami z tworzywa albo foliami.

Tańsze może być jednak samodzielne wykonanie szklarni z zakupionych elementów – profili, płyt. Projekty szklarni można znaleźć już teraz za pośrednictwem internetu. Potrzebne materiały są dostępne w marketach budowlanych, ogrodniczych.

Tunel foliowy – alternatywa dla szklarni

Zamiast szklarni można także zdecydować się na wybudowanie tunelu foliowego. Konstrukcja tego typu cieplarni bazuje na rurach metalowych, PCV lub też na drewnie. Następnie na szkielet narzuca się folię polietylenową.

Zatem samodzielne wykonanie szklarni nie jest związane z wysokim kosztem. Można zbudować ją już w cenie od około 200 złotych!