Każdy z nas w życiu codziennym ma kontakt ze szkłem. Jest to materiał, który znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia – służy do produkcji luster, okien, szklanek oraz wielu innych przedmiotów codziennego użytku. Jest wręcz niezastąpiony w budownictwie, przemyśle medycznym czy optyce. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje kilka różnych rodzajów szkła, które są stosowane w zależności od okoliczności i przeznaczenia. Poznaj jego najpopularniejsze rodzaje

Najczęściej stosowane rodzaje szkła

Jednym z najpopularniejszych rodzajów szkła jest szkło sodowe. Produkuje się z niego głównie szyby okienne, ale też produkty takie jak butelki, słoiki, szklane opakowania czy naczynia. W jego składzie oprócz piasku znajduje się też soda i krzemionka, z czego wynika nazwa. Innym równie często stosowanym rodzajem jest szkło float, nazywane też szkłem zwykłym. Jest przezroczyste, chociaż ma lekko zielonkawą barwę, wynikającą głównie z obecności tlenków żelaza. Produkuje się z niego produkty takie jak meble, panele, szklane drzwi czy schody. Jeszcze inną wersją szkła jest to zbrojone – jego charakterystyczną cechą jest wtopiona wewnątrz metalowa siatka, której zadaniem jest zapobieganie wypadaniu kawałków szkła. Produkty takie wykorzystuje się głównie w budownictwie.

Inne rodzaje szkła

Jeszcze innym rodzajem szkła jest hartowane oraz klejone. To pierwsze wyróżnia się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną, którą uzyskuje się poprzez ponowne podgrzanie produktu do wysokiej temperatury, a następnie nagłe schłodzenie. Proces ten sprawia, że w razie rozbicia rozpryskuje się ono na setki odłamków, co minimalizuje ryzyko poważnego zranienia. Dzięki temu, że wyróżnia się ono wysoką wytrzymałością mechaniczną stosowane jest jako elementy mebli, na przykład półki przeznaczone do przechowywania ciężkich przedmiotów. Natomiast szkło klejone ma właściwości podobne do hartowanego, jednak nie rozpryskuje się po rozbiciu – dzięki temu jest chętnie używane do produkcji okularów. Składa się z kilku warstw sklejonych przezroczystym tworzywem.