Płytki ogrodowe czy kostka brukowa mają wiele zalet. Są trwałe, funkcjonalne, nadają eleganckiego wyglądu przestrzeni wokół domu. Wieloma pozytywnymi cechami charakteryzują się także ogrodowe kamienie. Czym właściwie jest grys ogrodowy, jakie rodzaje kamieni można wykorzystać do dekoracji, jakie są jego największe zalety?

Skąd się bierze grys?

Grys ogrodowy, czyli drobne kamienie o nieregularnych kształtach i kanciastych krawędziach to materiał naturalny, powstały na skutek pokruszenia skał. W zależności od tego jaka skała została pokruszona, grys może mieć różną barwę, trwałość i funkcjonalność.

Zalety kamyków ozdobnych

Powiedzenie „Twardy jak kamień” nie wzięło się znikąd. Kamienie są twarde, bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie działa na nie czas (tego zdecydowanie im możemy pozazdrościć). Nie nasiąkają wodą, nie działa na nie mróz ani ogień. Przez wiele lat zachowują swój pierwotny wygląd, stąd też nie zachodzi potrzeba ich częstej wymiany (odpowiednie i regularne zabiegi pielęgnacyjne np. usuwanie gałęzi i zanieczyszczeń pozwalają wydłużyć ten świetny wygląd). Grys bardzo łatwo rozłożyć na podjazdach, ścieżkach i klombach, dzięki sypkości utworzyć różne ich kształty, dzięki różnym kolorom utworzyć ciekawe dekoracje.

I jeszcze wątek ekologiczny

Jak już zostało to wspomniane, grys ogrodowy jest materiałem naturalnym, neutralnym dla środowiska. W przeciwieństwie do płytek i kostki brukowej, warstwa kamieni nie stanowi nieprzepuszczalnej warstwy, lecz tworzy swoisty drenaż – przepuszcza wodę i powietrze, umożliwia parowanie, hamuje rozrost chwastów.

Rodzaje grysów ogrodowych

Kamienie ozdobne mogą mieć różne rozmiary – te najdrobniejsze to piasek, te o nieco większej średnicy kamienia to grys , a te o największych to m.in. otoczaki. Kamienie występują w różnych barwach – najjaśniejsze to pokruszony marmur (np. Biała Marianna) lub dolomity, szare to granity lub kamienie polne, czerwone i zielone to także granity, a ciemne i czarne to bazalty.

Atrakcyjny wygląd i walory estetyczne sprawiają, że wielu właścicieli ogrodów i posesji decyduje się na ozdobienie przestrzeni wokół domu właśnie kamykami. Przyjemnie chrzęszczące pod nogami kamienie dają większe możliwości ciekawych aranżacji przestrzeni (kamienie nie są równomiernie wybarwione co zapewnia ciekawe efekty wizualne). Duży ich wybór sprawia, że każdy może znaleźć takie kruszywo, które będzie pasowało do stylu domu i ogrodu, a jednocześnie podkreśli elementy architektury ogrodowej, wyeksponuje zieleń, będzie służyć jako  ciąg komunikacyjny typu podjazd, ścieżka.