Budownictwo drewniane od lat cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Konstrukcje z drewna, z naturalnego, ekologicznego i łatwo dostępnego materiału, stawia się szybko, o każdej porze roku, a powstałe obiekty, co w dzisiejszych czasach ma kolosalne znaczenie – charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termicznymi. Drewno ma dużo zalet, więc nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się odejść od budownictwa tradycyjnego i stawia na dom z bali, dom typu skandynawskiego czy kanadyjskiego.

Domy z drewna

O zaletach domów z bali nie trzeba pisać kolejnego wypracowania. Warto przyjrzeć się innemu rozwiązaniu, które choć coraz bardziej popularne, budzi ciągle sprzeczne opinie – domom szkieletowym. Domy te są bardzo ciekawym rozwiązaniem – wszystkie ściany montowane są w pozycji leżącej na placu budowy, następnie moduły są podnoszone, ustawione na wylanej płycie podłogowej i połączone w taki sposób, by utworzyły bryłę (opierają się na belkach podwalinowych przytwierdzonych do podłogi i drewnianym szkielecie). „Domy z paczki” buduje jedna ekipa, zatem czas budowy jest krótszy, a to z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów budowy (mówi się nawet o 30%).

Ciepły dom kanadyjski przez całą zimę

Zdawać by się mogło, że to domy mało stabilne, niezbyt ciepłe, dobre do zamieszkania w cieplejszych porach roku. Tymczasem domy kanadyjskie są domami ciepłymi, można mieszkać w nich przez cały rok także w naszej strefie klimatycznej. Jak to możliwe?

Ocieplenie ścian w domach drewnianych

W ścianach tworzących bryłę domu, pomiędzy słupkami znajduje się materiał ociepleniowy – wełna mineralna lub inny materiał, którego skład oparty jest na bazie włókien drzewnych lub celulozy. Ponieważ ściany posiadają określoną grubość i nie da się w nich umieścić takiej ilości materiału izolującego, by osiągnąć wymagany współczynnik przenikania ciepła ściany, konieczne jest rozmieszczenie dodatkowej warstwy na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie. To z kolei oznacza konieczność wykonania dodatkowych czynności m.in. osłonięcia folią paroizolacyjną. Bardzo dobrą alternatywą stało się więc ocieplenie ścian pianą w domach kanadyjskich. Pianka otwartokomórkowa to materiał izolacyjny, który sprawdza się w tym przypadku doskonale – przede wszystkim ze względu na niski ciężar własny nie obciąża konstrukcji domu, szczelnie wypełnia wolne przestrzenie i zapewnia stabilność elementom konstrukcji. Pozbawiona spoin warstwa termoizolacyjna eliminuje możliwość powstawania mostków termicznych i zapewnia stabilność mikroklimatu w domu, co doceni każdy mieszkaniec domu szkieletowego.