Basen we własnym ogrodzie to spełnienie marzeń wielu osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zapewnia relaks w ciepły dzień oraz pozwala na doskonałą zabawę. Rozwiązanie to jest bardzo popularne w wielu krajach, szczególnie tam, gdzie przez kilka miesięcy w roku panują upały. Jednak w Polsce warunki atmosferyczne potrafią być bardzo zmienne – niekiedy nawet latem zdarzają się całe tygodnie niesprzyjającej pogody. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z kąpieli w basenie. Wystarczy, że zdecydujesz się na montaż specjalnych systemów do podgrzewania wody i będziesz mógł cieszyć się doskonałą rozrywką niezależnie od warunków atmosferycznych za oknem.

Jak najlepiej podgrzać wodę w basenie?

Woda w basenie powinna mieć około 25-28 stopni C, aby zapewniała swoim użytkownikom odpowiedni komfort. W naszym kraju uzyskanie takich parametrów nie jest łatwe. Tak naprawdę w roku, można wyliczyć zaledwie 20-40 dni, w których możliwe jest kąpanie się w basenie. Właśnie dlatego zastosowanie odpowiednich systemów podgrzewania wody cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Możliwości jest wiele – możesz wybrać konwencjonalne źródła ciepła albo też postawić na odnawialne źródła energii. Które rozwiązanie jest lepsze? Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz możliwości.

Metody podgrzewania wody w basenie

Prostym i chętnie stosowanym urządzeniem jest elektryczny podgrzewacz, w którym znajdują się pręty – po uruchomieniu sprzętu, nagrzewają się oraz oddają ciepło wodzie. Tego rodzaju grzałki dostępne są w wielu wersjach – mogą być wyposażone w termostat, który podgrzeje wodę w basenie według potrzeb użytkownika. To prosty, szybki i skuteczny sposób na podniesienie temperatury. Inną równie popularną metodą są wymienniki ciepła, które podłącza się do pieca centralnego ogrzewania. Mogą one być połączone z komputerem oraz sterowane za pomocą nowoczesnych systemów. Natomiast przykładem odnawialnych źródeł energii są kolektory słoneczne – je również możesz wykorzystać do ogrzewania wody. Ich zaletą są niskie koszty eksploatacji.