Podczas budowy domu najwięcej dyskusji toczy się wokół dachu – a to trzeba zadecydować jaki kształt będzie miał (płaski, spadzisty), a to wybrać rodzaj konstrukcji, rodzaj pokrycia (dachówka, blacha). Dach, zaraz po fundamentach, stanowi bardzo ważny element domu – to on osłania bryłę przed chłodem, wilgocią, opadami, promieniami słonecznymi i wiatrem. Jego zaprojektowanie i wykonanie prac dekarskich musi być staranne, w przeciwnym razie dach nie będzie szczelny, a to oznacza ucieczkę ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie i stałą obecność wilgoci, która doprowadzając do zniszczenia konstrukcji i murów skazuje właściciela domu na kosztowne naprawy.

Szczelny dach

Najlepsze pokrycie dachowe nie zapewni stuprocentowej szczelności dachu – każdy rodzaj bowiem ma newralgiczne punkty, które należy wypełnić materiałem izolacyjnym. Materiał izolacyjny kładzie się nie tylko w szczelinach i trudno dostępnych miejscach, ale na całej powierzchni wewnętrznej dachu w celu izolacji termicznej i akustycznej. Bywa jednak, że pomimo największych chęci i starań dojdzie do zalania. Jak zachowają się w tej sytuacji materiały izolacyjne?

Wełna mineralna i szklana

Wełna jest materiałem izolacyjnym bardzo chętnie stosowanym ze względu na trwałość, bardzo dobre właściwości izolacyjne cieplne, stosunkowo nieskomplikowaną instalację. Jest to materiał chłonący wodę, który po nasiąknięciu zwiększa ciężar i obciąża konstrukcję dachu. Wełna po zamoczeniu nie traci swoich właściwości. Po zdemontowaniu i wysuszeniu (warunek konieczny!), można ją ponownie zainstalować. W żadnym wypadku nie należy liczyć na to, że materiał wyschnie sam – w jego strukturach bardzo szybko pojawi się pleśń i grzyby, a w powietrzu zacznie unosić się charakterystyczny zapach stęchlizny. Wełna powinna być suszona w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Proces odparowywania wody trwa, niestety, długo, by go skrócić można wykorzystać specjalne dmuchawy.

Piana poliuretanowa (PUR)

Izolacja poddasza pianą to rozwiązanie, do którego przekonuje się coraz więcej inwestorów. Utwardzona piana tworzy doskonale przylegającą, ciągłą, cienką i lekką warstwę, chroniącą dom przed przedostawaniem się wilgoci i chłodu. Pianka zamkniętokomórkowa stanowi doskonałą zaporę dla wody (nie oznacza to, że w ogóle nie nasiąka wodą!), natomiast pianka otwartokomórkowa chłonie wodę, o ile pozostaje z nią w kontakcie przez dłuższy czas. Ten materiał izolacyjny charakteryzuje się szybkim czasem odparowywaniem wody i schnięcia, zatem w przypadku zalania jego stan pozostanie nienaruszony, a właściwości nie zmienione.

Wymienione powyżej materiały izolacyjne są bardzo różne, mają różne wady i zalety, inaczej zachowują się w przypadku zalania. Decydując się ona wybór izolacji poddasza, warto sprawdzić czy istnieje ich możliwość zastosowania we własnym obiekcie, przeanalizować ich właściwości, porównać koszty (pianka jest tu droższym rozwiązaniem ze względu na konieczność aplikacji przez ekipę specjalistów wyposażoną w odpowiedni sprzęt).

Przecieki z nieszczelnego dachu są zawsze katastrofą – oprócz nerwów oznaczają  nierzadko wysokie koszty remontów, napraw. Dodatkowo, jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że dach był w złym stanie, może odmówić wypłaty odszkodowania. To kolejny dowód na to, że dach musi być porządnie zrobiony i dlatego te wspomniane wszystkie toczące się wokół niego dyskusje mają sens. Lepiej poświęcić mu więcej czasu, lepiej wybrać lepsze materiały budowlane i izolacyjne i mieć pewność, że nawet jeśli katastrofa się przydarzy, będzie niewielkich rozmiarów.