Najpopularniejsze wśród dywanów, dywany poliestrowe, są tkaninami prawie idealnymi – wytrzymałe (nie rozciągają się i nie miękną), sprężyste (odporne na odkształcenia), posiadają właściwości antyelektrostatyczne (nie przyciągają kurzu), odporne na zabrudzenia, nie chłoną wody, są dostępne w w dużej ilości wzorów i kolorów, a w dodatku nie kosztują zbyt dużo.  Doskonałe właściwości dywanów poliestrowych nie zwalniają jednak ich posiadaczy od regularnego czyszczenia – właściwie pielęgnowane tkaniny odwdzięczają się pięknym wyglądem przez długie lata.

W jaki sposób czyścić dywan z poliestru?

  1. Regularne odkurzanie – czyszczenie zwykłym odkurzaczem z szeroką szczotką pozwala usunąć z powierzchni dywanu kurz, okruchy, roztocza i inne zanieczyszczenia.
  2. Trzepanie – dywan z poliestru warto od czasu do czasu wytrzepać, by pozbyć się zanieczyszczeń, które wniknęły w strukturę tkaniny.
  3. Natychmiastowe usuwanie plam – pojedyncze plamy bez problemu można usunąć stosując detergenty w piance (wcześniej należy zapoznać się z zaleceniami producenta).
  4. Pranie na mokro – większość dywanów z poliestru o mniejszych rozmiarach można wyprać w pralce. Zastosowane środki chemiczne powinny być zgodne z wytycznymi zawartymi na metce, ponieważ niewłaściwa chemia może doprowadzić do uszkodzenia dywanu. Dywany o większych rozmiarach można wyprać samodzielnie stosując specjalne pianki do prania (rozłożyć pod dywanem ręcznik lub inną tkaninę zabezpieczającą podłogę, rozprowadzić piankę po powierzchni dywanu i pozostawić na określoną ilość czasu, następnie usunąć piankę za pomocą odkurzacza).

Szybkie i efektywne pranie dywanów z poliestru można uzyskać stosując także odkurzacz piorący. Dzięki wieloetapowemu procesowi czyszczenia, specjalistyczny sprzęt nie tylko pozostawi tkaninę czystą, ale i pachnącą. Bardzo ważne jest jednak to, by po praniu umożliwić tkaninie dobre i całkowite wyschnięcie – w przeciwnym wypadku dywan z poliestru będzie czysty, lecz zapach jego będzie daleki od świeżości.