Urządzanie małych przestrzeni często przysparza problemów. W mniej ustawnych mieszkaniach ciężko jest umieścić wszystkie sprzęty bez niepotrzebnego „zagracenia” wnętrza. Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie sprytnych trików, które użytkowo czy też wizualnie powiększą przestrzeń.

Najpopularniejsze rozwiązanie to zastosowanie suwanych drzwi zamiast tradycyjnych, które do pełnego rozwarcia wymagają sporo miejsca. Oprócz tego można zrezygnować z tradycyjnych mebli, a zastosować podwieszane blaty – jako stół, biurko, dodatkowa przestrzeń robocza w kuchni czy bufet. Dzięki temu sprzęty te zajmują przestrzeń jedynie wtedy, gdy są używane.

Kluczowe jest również odpowiednie zorganizowanie przestrzeni do przechowywania. W mniejszych mieszkaniach warto zrezygnować z dużych zabudowanych szaf, które – mimo że pojemne – mogą okazać się zbyt ciężkie wizualnie i dodatkowo pomniejszyć przestrzeń użytkową. Szafy „komandosy” są polecane jedynie dla układów z nieustawną wnęką. Zamiast tego dobrą i lżejszą optycznie opcją są szafki podwieszane i półki podsufitowe.

W niewielkich kuchniach świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli o nieco mniejszym niż tradycyjnie gabarycie. Niższa lodówka czy zlew jednokomorowy zamiast dwukomorowego mogą okazać się koniecznością, jeśli chcemy wygospodarować przestrzeń do przechowywania żywności suchej, naczyń lub potrzebujemy więcej blatu roboczego.

Czasami warto zastanowić się nad wykonaniem pewnych mebli na zamówienie, by dopasować je do rozkładu mieszania i nie zmarnować ani centymetra. Nie jest to ekonomiczna opcja, ale warta rozważenia przy nieustawnym wnętrzu. Gotowe meble zakupione w salonach należy starannie dobrać tak, by mogły spełniać jednocześnie wiele funkcji: jeśli łóżko – to ze skrzynią, jeśli umywalka – najlepiej mała wolnostojąca lub większa wpuszczona w szafkę.

By optycznie powiększyć pomieszczenie warto postawić na minimalizm w wystroju. Najlepiej spiszą się jasne kolory na ścianach i brak poszatkowania powierzchni różnymi materiałami na podłogach. Posadzka z jednego surowca nada charakter spójności i przestronności. By dodać lekkości, poleca się wybierać meble na nóżkach.

Małe mieszkania bywają problematyczne, jednak po odpowiednim umiejscowieniu sprzętów mogą stać się praktyczne w swojej prostocie.